Başarıya Giden Yolda Unutulmaması Gereken 3 İlke

Başarıya Giden Yolda Unutulmaması Gereken 3 İlke

Kasım 13, 2020 Röportaj 0

Başarıya Giden Yolda Unutulmaması Gereken 3 İlke

Bülent Liçis, genç yaşında kazandığı başarı ve deneyimi kişisel ilkelerine borçlu olduğunu söyledi.

Bazen maddi gücün hayatta arzu edilen şeylerin kapısını açan bir araç olması bazen de başarıya duyulan manevi açlık birçokları için iş hayatını birincil öncelik haline getirdi. Günümüz dünyasının zorlu koşullarında hayatta kalmaya odaklanan birey başarı peşinde kendine yabancılaştı. Modernitenin iş hayatına ve tüketime odaklanan yaşantısı toplumsal olarak bunalımı da beraberinde getirdi. Para, güç, başarı amaçlanırken birey mutluluk arayışına son verdi. Bitmek bilmeyen nesneler dünyasında maddi doyum ile haz elde edilmeye çalışıldı. Peki ya başarı elde edildiğinde ve varılmak istenen noktaya ulaşıldığında hayatları boyunca tek bir amaç için çalışmış kişiler ne hissetti?

Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nde yazılım teknolojileri alanında faaliyet gösteren bir şirketin sahibi olan Bülent Liçis, başarıya giden yolda unutulmaması gereken 3 ilkesini bizlerle paylaştı.

Hayatı boyunca başarılı olmak adına mücadele eden ve kazandığı her zaferde daha fazlasını arzuladığını söyleyen Bülent Licis, bu paradoksta hem başarıyı getiren hem de mutlu olmasını sağlayan yol göstericileri olduğunu dile getirdi.

1.Sevdiğin İşi Yap

bülent licis bülent liçis

“Birçokları işini sev der, bu bile asıl olarak bir zorlama içerir. Maddi kazanç sağlamanın her geçen gün zorlaştığı ve herhangi bir iş bulmanın bile tek başına başarı sayıldığı günümüzde yaptığı işi sevmeyen milyarlarca insan için ‘işini sev’ mottosu zorlama içeriyor. Kolay olmadığını biliyorum ancak bir kez geldiğimiz hayatta tatmin olmanın en önemli koşulu sevdiğin işi yapmaktan geçiyor. Birçokları sevdiği işi arayacak vakti ve fırsatı olmadığını söylese de dönülmez noktaya gelindiğinde şu anın değerini bilmesi gerektiğini fark ediyor.”

2.Reddedilmekten Korkma

bülent licis bülent liçis

“Çok beğenerek aldığın bir ayakkabı veya tutkuyla bağlı olduğun fikrin her ne olursa olsun sevdiğin, arzuladığın şeylerden utanma. Denemekten çoktan vazgeçmiş insanlar, fikirlerini onlarla paylaştığında senin çocukça hayaller peşinde olduğunu söyleyeceklerdir. Bu insanların seni yolundan alıkoymasına izin verme. Reddedilmekten korkma ve denemekten asla vazgeçme. Başarı hikayeleri bir şeylerin yolunda gitmeye başladığı zamandan anlatılır işin aslı ise böyle değildir. Bugün istediği şeyleri başarmış insanlar defalarca kaybedip yeniden denemiş kişilerdir. Onları başarılı kılan da tam olarak budur.”

3.Fikrine Sahip Çık Ama Aynı Fikre Takılıp Kalma

bülent licis bülent liçis

“Fikrine sahip çık ama her günün bir diğerinden farklı olduğu hayatta fikrinin de gelişmesine, değişmesine müsaade et. Fikirler de canlılar gibi büyür ve değişir. Bu fikrinin değerli kalmaya devam etmesi için gerekli olan şeydir. Kendini geliştirmekten asla vazgeçme her deneyim sana yeni şeyler öğretecek. Başarısızlıklarında -ki emin ol başarısız olduğun anlar olacak- çıkarılacak derse odaklan.”

 

Bülent Liçis Hakkında

Müzeyyen D:

0 Comments

düşüncelerinizi Paylaşmak İstermisiniz

Email Adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

Bir yanıt yazın