Yaşam Kalitenizi Nasıl İyileştirebilirsiniz?

Yaşam Kalitenizi Nasıl İyileştirebilirsiniz?

Mart 2, 2021 Röportaj 2

Yaşam Kalitenizi Nasıl İyileştirebilirsiniz?

Yaşam kalitenizi düşündüğünüzde, kendinizi hayal kırıklığına uğramış hissediyor musunuz? Her gün hiç değişmeyen bir döngüye uyandığınızı düşünüyor musunuz? Yaşam kaliteniz zamanla azaldı, bu da gelecek için enerji, canlılık ve şevk kaybına neden oldu mu?

Ünlü iş insanı Bülent Liçis, zaman zaman hepimizin hüsrana uğrayabileceğini, en zeki fikirlere sahip olanlarımız için bile hayatın bazen ezici olabileceğini söylüyor. Bununla birlikte, davranışlarımızı ve düşünme şeklimizi değiştirerek yaşam kalitemizi arttırabileceğimizi belirten Bülent Liçis, şu önerilerde bulunuyor.

Zamanınızı yönetin

Zamanınızı yönetmek, acil olanın yerine önemli olanın takibini gerektirir. Bu, görevlerinizi tanımlamak anlamına gelir. Böylece uzun vadeli gerçek hedeflerin peşinden koşarsınız ve sadece anlık olarak ortaya çıkan acil konulara tepki vermek zorunda kalmazsınız.

Zaman yönetimi, önemli ve aciliyet sırasına göre bir görev listesi oluşturarak sağlanabilir. Bu, aynı zamanda erteleme, aşırı televizyon izleme, internette aşırı gezinme gibi kötü alışkanlıkların ortadan kaldırılmasını da sağlar.

En az 7 saat uyuyun

Her gece en az 7 saat uyumak, canlılığınız için çok önemlidir. Uyuduğumuzda zihnimizde ve bedenimizde pek çok önemli işlev gerçekleşir. Bu, vücudumuzun dinlenme, gevşeme ve yenilenme şansıdır. Çoğu insan; ruh hali, enerji, sağlık ve zihinsel iyilik hali üzerinde genel bir etkiye sahip olan uyku eksikliğinden muzdariptir. Çok sayıda çalışma, uykunun sadece hafıza gibi şeyleri iyileştirmeye değil, aynı zamanda insan ömrünü uzatmaya, farkındalığı arttırmaya ve yaratıcılığı teşvik etmeye de yardımcı olduğunu gösteriyor.

İlham almayı unutmayın

Hayatınıza canlılık katmanın en iyi yollarından biri günlük ilham almaktır. İlham kaynağınız nedir? Hayallerinize doğru ilerlemeniz için size ilham veren ve sizi motive eden şey nedir? Her ne olursa olsun, bunu bulmaya çalışarak kendinize gereken ek desteği verin.

Bunu başarmanın en iyi yollarından biri imgelerdir. Resimler, kesinlikle bin kelimeye bedeldir. Hayalini kurduğunuz şeylerin resimlerini her gün göreceğiniz bir yere asarak, size ilham vermesini ve sizi motive etmesini sağlayabilirsiniz. İlham verici şeylere, her gün 15 ila 20 dakika ayırırsanız, çok büyük sonuçlar göreceğinizden eminim.

Gelirinizin Yüzde 20’sini tasarruf için ayırın

Çoğu zaman, ilerlemek için uzun süre boyunca katı bir tasarruf programına bağlı kalmak gerekir. Bu para, sadece acil durumlar için değil, aynı zamanda fırsat anlarında kullanılması için bir araçtır. Başka bir deyişle, doğru yatırım fırsatı ortaya çıktığında kullanılması gereken büyük bir şanstır. Yatırım fırsatları için fonunuzu oluşturmak amacıyla gelirinizin en az yüzde 20’si tasarruf edilmelidir.

Tasarruflarınız otomatikleştirilmelidir. Her ödeme aldığınızda kişisel hesabınızdan otomatik olarak para çekmesi için bir tasarruf hesabı oluşturabilir, böylelikle ana hesabınızda görmeye alışmadan önce paranızı biriktirebilirsiniz.

Giderlerinizi takip edin

Birçok insan size gelirlerini hemen söyleyebilir. Genelde düzeltilme eğiliminde olduğu için ne kadar para kazandıklarını bilirler. Ancak çoğu insan, geçen ay belirli bir harcama kategorisinde ne kadar harcadığını söyleyemez. Yani, dışarı çıkan paraya yeterince ilgi gösterilmez. Ancak, bu çok yanlış bir alışkanlıktır.

Takip ve denetim giderleri günlük olarak yapılmalıdır. İster not defteri ister dijital hesap tablosu kullanıyor olun, cebinizde çıkan her kuruşu bilmeniz hayat kalitenizi doğru yönlendirebilmeniz için çok önemlidir.

Eğitime zaman ayırın

Eğitim olmadan, zaman içinde kariyerinizde ve gelir düzeyinizde ilerleme bir ilerleme kaydetmeniz oldukça zordur. Eğitim, yılda bir veya iki kez olan bir şey değil, günlük olarak düzenli bir şekilde vakit ayrılması gereken bir olgudur. Her gün en az 30 dakikanızı kariyerinizde eğitime veya yatırımlara ayırmanız sizin için büyük yarar sağlayacaktır.

Amaçladığınız alanda bir haber bültenine, dergiye veya gazeteye abone değilseniz, bunu yapmanın tam zamanı. İster çevrimiçi ister basılı olarak okuyun, kariyerinizi ilerletmenize yardımcı olabilecek bir şeye abone olun ve her gününüzü biraz öğrenerek geçirin.

 

Bülent Liçis Hakkında

Deniz Mutlu:

2 Comments

 1. Adil Güler

  Mart 3, 2021
  Yanıtla

  Çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık. Benim de uyku konusunda problemim vardı. Uyku hapları bile fayda etmedi. Meditasyon yap diyenler vardı ama pek inanmıyorum. Birkaç video izledim ve amatörce denedim. İnanın eğitimsiz şekilde denemem bile yeterli oldu. Uykusuzluk tüm gününüzü ve enerjinizi mahvediyor.. Kesinlikle tavsiye ederim. Düzenli uykunuz olsa bile meditasyon uykunuzu daha verimli hale getirip dinç şekilde uyanmanızı sağlıyor bence :)

  • Bülent Licis

   Mart 17, 2021
   Yanıtla

   Teşekkür ederim Adil Bey. Günümüzde pek çok insan iş stresi, sosyal sorunlar ve daha birçok nedenle uyku sorunları yaşıyor maalesef. Ancak söylediğiniz gibi meditasyonun ya da sporun bünye üzerinde inanılmaz olumlu etkileri var. Bu nedenle herkesin bir şekilde hayatına bu kavramları dahil etmesi gerekiyor.

düşüncelerinizi Paylaşmak İstermisiniz

Email Adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

Bir yanıt yazın