Nasıl CEO Gibi Düşünebiliriz?

Nasıl CEO Gibi Düşünebiliriz?

Ocak 28, 2022 Uncategorized 0

Nasıl CEO Gibi Düşünebiliriz?

42241864b_1000x500

Nasıl CEO Gibi Düşünebiliriz?

Üst düzey liderleri farklı kılan belirli bir zihin alışkanlığı olduğu söylenir. Bülent Liçis ile yaptığımız söyleşide, CEO rolünde başarılı olması için gereken nitelikler ve zihin alışkanlıklarının neler olduğunu konuştuk.

Bülent Liçis,’’Başarılı bir CEO, esnek, dayanıklı, yüksek IQ’lu ve EQ’lu, özgüvenli, hırslı, alçakgönüllü, vizyoner, güvenilir ve istikrarlı olmalıdır. “ diyerek sözlerine başlıyor.

Bu meziyetlerin hangisinin öncelik kazanacağı ise yapılacak işe göre sıralanabilir diyen Bülent Liçis, çeşitliliğin peşinden gidilmesi gerektiğini, ırk, cinsiyet ve milliyet ayrımı yapılmaması gerekir. Bir sınıflandırma yapılması gerekiyorsa şirketin büyüklüğüne, endüstriye ve kar amacı odaklı olup olmadığına göre sınıflandırılabileceğini söylüyor.

Merak etmenin ise başarılı olmak isteyen herkes için önem teşkil ettiğini söyleyen Bülent Liçis, ‘’Bu meraklı insanların işlerin nasıl yürüdüğünü anlamak için amansız bir sorgulama ile işlerini sürekli daha iyi ve ileriye götürürler. Sürekli ve hızlı öğrenebilme yeteneğini kullanan insanlar, günümüz gerçekleri ve ihtiyaçlarıyla bağdaşırlar.” dedi.

Nasıl CEO Gibi Düşünebiliriz?

Sorgulayan bir zihniyet, geçmişe dönük olduğu kadar ileriye dönük de olmalı diyen Bülent Liçis, ‘’Teorik matematik ve uygulamalı matematik arasındaki ilişkide olduğu gibi, bu soyut sorgulamanın arkasında da pratik bir dürtü vardır. Karmaşıklığı basitleştirip işlevselleştirme becerisinin, uygulamalı merakın bir sonucu olduğunu bize gösterir.’’ diyerek sözlerine devam etti.

Bu sorgulama yeteneği, yalnızca günümüzün rekabet ortamını anlamak ile ilgili değil, aynı zamanda bunun ötesindeki olasılıkların da neler olabileceğine dair keskin bir sezgiye sahip olmaktan kaynaklandığı söyleyen Bülent Liçis, bir CEO gibi düşünmenin kariyerinizi hızlandırmaya yardımcı olacağını söyleyerek sözlerini noktaladı.

 

Bununla da ilgilenebilirsiniz:

Karşı Tepkilerde Proaktif Olmanın Önemi

 

 

 

Bülent Liçis Hakkında

Bülent Licis:

0 Comments

düşüncelerinizi Paylaşmak İstermisiniz

Email Adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

Bir yanıt yazın