Pazarlama Kampanyasında Renklerin Önemi

Pazarlama Kampanyasında Renklerin Önemi

Mart 18, 2021 Konsept 0

Pazarlama Kampanyasında Renklerin Önemi

Araştırmacılar, pazarlama kampanyasında kullanılan renkleri ve bizi nasıl etkilediklerini sorgulamaya adanmış bir çalışma alanı geliştirdiler. Pazarlama, insanların satın alma kararlarını etkilemek ve satışlarda bir artış elde etmek için ürünlerde, reklamlarda, web sitelerinde ve satış noktalarında hangi renklerin uygulanacağını belirlemek için bu çalışmalardan büyük yarar sağlamıştır.

Bülent Liçis’e göre, satış noktalarında veya sokaklarda yürürken gördüğümüz renkler, psikolojimiz ve satın alma kararımız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Ürünlerin ve reklamların büyük çoğunluğu, bu disiplindeki uzmanlar tarafından tasarlanan güçlü bir renk stratejisi bileşenine sahiptir.

Bülent Liçis, pazar araştırmacılarının, rengin insanların satın alma alışkanlıklarını önemli ölçüde etkilediğini keşfettiklerini dile getiriyor. Dürtüsel alışveriş yapanlar kırmızı, turuncu, siyah ve maviye daha iyi yanıt verirken, alışverişlerini daha çok planlayan müşteriler açık pembe, açık mavi ve lacivertlere daha iyi yanıt veriyor.

Peki, hangi renkler tam olarak neyi çağrıştırıyor?

Kırmızı
Kırmızıyı tercih eden müşteriler genellikle dışa dönük ve dinamiktir. Kırmızı renk çekici aromalarla ilgilidir; arzuyu ve güçlü bir gururu ifade eder.

Sarı
Sarıyı seçen müşteriler entelektüel olma eğilimindedir. Bu renk aynı zamanda yayılan sıcaklık ve ilham kaynağı olarak kabul edilmektedir. “Haberleri veya teklifleri” bu renk ile duyurmanız önerilir.

Yeşil
Bu rengi seçen müşteriler analitik ve sakin karakterlidir.

Mavi
Tüm tonlarında maviyi tercih eden insanlar, duygularını iyi kontrol ederler. Aynı zamanda çocukların ve gençlerin de en sevdiği renktir. Huzuru, sakinliği yansıtır ve uzun ömürlü ev ürünleri için şiddetle tavsiye edilir.

Turuncu
Turuncu ürünleri satın alan insanlar genellikle neşelidir. Turuncu hareketin, coşkunluğun ve cömertliğin rengidir.
Mor Bu renge yönelme eğiliminde olan insanlar sanatsal, mistik ve dini zevklere sahiptir. Bu rengin kadınlar için parfüm endüstrisi üzerinde etkisi vardır.

Kahverengi
Düzenli ve disiplinli çoğu müşteri bu rengi sever. Ayrıca bu renk, istikrarlı ve sağlıklı bir yaşamı çağrıştırır.

Siyah
Siyahı tercih eden müşteriler muhafazakarlık, zarafet ve sağduyu severler.

Beyaz
Beyazı tercih eden insanlar rafine zevkleri olan ve fikirlerinde kapalı olma eğilimi gösteren kişilerdir.

 

 

Bülent Liçis Hakkında

Bülent Licis:

0 Comments

düşüncelerinizi Paylaşmak İstermisiniz

Email Adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

Bir yanıt yazın