Bülent Liçis ve Girişimciliğe Uyarlanabilecek 6 Hayat Dersi

Bülent Liçis ve Girişimciliğe Uyarlanabilecek 6 Hayat Dersi

Ekim 8, 2020 Röportaj 0

Bülent Liçis ve Girişimciliğe Uyarlanabilecek 6 Hayat Dersi

Kıbrıs’ın önde gelen iş insanlarından Bülent Licis, iş dünyasında başarılı olmak için teknik yetkinliğin yeterli olmadığını bu teknik becerilerin güçlü iş ahlakı ile desteklenmesi gerektiğini söyledi.

İşletme ve yazılım teknolojileri alanlarında dünyanın önde gelen firmalarında görev aldıktan sonra bilgi birikimini girişimiyle değerlendirmek isteyen iş insanı Bülent Licis, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nde yer alan kurumsal bir teknoloji şirketin sahibi.

Genç yaşlarda başarıyı yakalayan ve çalıştığı herkes tarafından saygıyla anılan Bülent Licis’e başarısının sırrını sorduk. Başarının yaş ve teknik yeterlilikle sınırlı olmadığını söyleyen Licis asıl önemli olanın iş ahlakı olduğunu dile getirdi.

Saygıdeğer iş insanı; yalnızca girişimcilerin değil herhangi sektörde iş hayatına adım atan herkesin kulağına küpe olması gereken 6 hayat dersini şu şekilde sıraladı.

1.Asla pes etme

“Başarılı insanlar hikayelerini anlatmaya şanslarının yaver gittiği zamandan başlar. Çoğu kişi ilk, iki veya üçüncü demesinde başarılı olamaz. Bir kişi bugün başarılı olarak addediliyorsa bilinmelidir ki pes etmediği ve denemeye devam ettiği içindir.

2. Başaramayacağını söyleyen insanlardan uzak dur

“Yalnızlık başarısız olmanıza neden olmaz ancak çevrenizde sürekli olarak başarısız olacağınızı söyleyen insanlar varsa bu sizi etkiler. Enerjinizi düşüren sürekli olarak negatif yorumda bulunan kişilerden uzak durmak ve mümkünse sizin gibi yüzü başarıya dönmüş kişilerle birlikte olmaz hevesinizi arttırır. Ulaşmak istediğiniz yere giden yolda size destek olur.”

3. Soğukkanlılığını kaybetme

En başında söylediğim gibi yolunda gitmeyen bir şeyler mutlaka olacaktır. Denemeye devam ederken soğukkanlılığınızı koruyun. Sizin sakinliğiniz ve krizleri yönetmekteki başarınız bütüncül olarak iş çevrenizi de etkileyecektir. İster iş arkadaşlarınız ister müşteriniz olsun sizin kendinden emin olanız karşınızdaki kişiyi de etkileyecek ve aslında problemin büyük kısmı bu şekilde çözülmüş olacak.”

4. 3’üncü basamak olmaktansa yeni bir merdiven yarat

“Bu söz bana ait değil, öğrencilik yıllarımda yurtdışında katıldığım bir seminerde duymuştum. O günden beri bunu asla unutmadım. Yeni bir pazar yaratmak zorunda değilsiniz, liderin rakibi de olabilirsiniz ancak 3’üncü olmak asla işe yaramaz. Yeni fikirler üretmekten korkmayın, inanın yeni fikirler mevcut fikri tekrarlayan onlarca firma arasında yer almaktan daha az risklidir.”

5. Daha fazlasını yap

“Kendi işiniz olması veya bir çalışan olmanız fark etmez. Yalnızca sizden talep edileni yapmak yerine, potansiyeliniz ve zamanınız olduğu takdirde size verilen fikri geliştirin. Bir çalışansanız patronlarınızın sizi anlamadığını düşünebilirsiniz. Üzülmeyin ve vazgeçmeyin hakkettiğiniz takdiri başka bir yer/zaman da olsa mutlaka göreceksiniz.”

6. Unutulmayan tek şey duygulardır

“Hangi işi yapıyor olursanız olun insanların duyguları unutmadığını aklınızın bir kenarında tutun. Ürün/hizmet eskiyebilir veya unutulabilir ancak insanlara ne hissettirdiğiniz her zaman hatırlanır. Vadettiğiniz her ne ise onun ne hissettirdiğine odaklanın. Ruhu olan ‘şey’ler eskimeyecektir.”

Bülent Liçis Hakkında

Müzeyyen D:

0 Comments

düşüncelerinizi Paylaşmak İstermisiniz

Email Adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

Bir yanıt yazın