Müşteriyi İkna Etmenin 4 Yolu

Müşteriyi İkna Etmenin 4 Yolu

Mart 19, 2021 Röportaj 0

Müşteriyi İkna Etmenin 4 Yolu

İş insanı Bülent Liçis, pazarlamaya ihtiyaç duyan işletmeler için müşteriyi ikna etmenin 4 yolunu anlatıyor. Etkileyici kelimesi iş dünyasında çok kullanılıyor, ancak ikna etme gücü gerçekten nasıl çalışıyor?

Bülent Liçis, “Müşteriler, onlara kişiselleştirilmiş veya beklenmedik bir şey verdiğinizde, işletmenizi takdir etmeye daha meyillidir. Aynı şekilde, her yerde olmayan şeyleri istemeyi severler. Bu yüzden sınırlı süreli teklifler yüksek bir satış noktası olma eğilimindedir.” diyor.

Peki müşterilere evet dedirtmeyi sağlayan nedir? 60 yıldır bu soruyu cevaplamaya çalışan araştırmacılar, ikna edilmenin bilimsel bir gerçekliği olduğuna emin. İşte kararlarımıza rehberlik edecek 4 evrensel faktör:

Doğal olun ve komut dosyası kullanmayın

Müşteriler, sorularını yanıtlayacak ve sıra dışı olanlar da dahil olmak üzere sorulara cevap verecek gerçek bir kişiyle konuşmak istedikleri için aramayı seçerler.

Aksi takdirde, müşteriler web sitesine göz atmaya devam ederdi. Bu nedenle asla hazır konuşma senaryolarını kullanmamalısınız.

Bu tür önceden yazılmış yanıtlar müşteriye doğal görünmez ve istenmeyen bir satış süreci hissi yaratır. Müşteriler, bir danışmanla duygusal bir ilişki kurarlarsa satın almaya daha isteklidirler.

Müşterilerinizin refahını sorun

İnsanları ürününüzü almaya ikna etmek istiyorsanız, sohbetin başında kendinizi tanıtırken müşteriye refahını sorun.

Araştırmalar, refahları sorulan müşteri grubu içinde satışların önemli ölçüde arttığını ortaya koydu. Olumlu bir notla da bir konuşma başlatabilirsiniz.

Müşterilerinizle konuşurken isim kullanın

Müşterinizin isimlerini zaman zaman kullanmaya özen gösterin. Psikolojik araştırmalar, insanların isimlerini duymaktan hoşlandıklarını ve diğer taraf bunu kullandığında arkadaşça bir ilişki kurma olasılıklarının çok daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Müşterilerinize özgürlük tanıyın

Birini ürününüzü satın almaya nasıl ikna edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, işinizde psikolojinin gücünü kullanın ve potansiyel müşterinize “Bundan sonra ne yapmak istersiniz?” veya “Bundan sonra ne gibi adımlar atabiliriz?” diye sorarak biraz özerklik verin. Bu, insanları ürününüzü satın almaya ikna etmenin en önemli adımlarından biridir.

Bülent Liçis Hakkında

Bülent Licis:

0 Comments

düşüncelerinizi Paylaşmak İstermisiniz

Email Adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

Bir yanıt yazın