Mikro Yönetim Nedir?

Mikro Yönetim Nedir?

Ocak 3, 2022 Röportaj 0

Mikro Yönetim Nedir?

44336244_1000x500

 

Mikro Yönetim Nedir?

Başarılı iş adamı Bülent Liçis’e göre çalışanların aşırı izlenmesi, üretkenliği ve katılımı azaltabilir. Bu durumlarda sonuç almanın daha sağlıklı olduğu bazı yollar olduğunu dile getirdi. Günümüzde çalışmaya devam etmek için ana motivasyon olan yoldaşlık olgusunun eksikliğine dikkat çeken Bülent Liçis, çalışanların dikkatli bir şekilde izlenmesi nedeniyle gündelik sohbetlerin neredeyse imkansız hale geldiğini söyledi. Özellikle pandemi sırasında uzaktan çalışanları izlemek için kullanılan programların önem kazanıyor, ancak gönderilen hatasız sinyaller, mikro yönetimde kendini gösteren bir güvensizliği de göstermektedir.

Eski bir kural olan kendi kaderini tayin etme teorisi, çalışanların motivasyonu için yeterlilik, özerklik ve ait olma( bir ekibin parçası olma) yerine, Mikro yönetim’i seçmenin daha geçerli olduğunu savunan Bülent Liçis, çalışanlarına güven duygusu aşılayan liderler, bu güvenlik ve özerklik duygusunu ve dolayısıyla sadakati beslemektedir diyor.

Mikro Yönetim’in üç temel yasası;

  • Kendinizi insan doğası hakkında eğitin.

İnsanlara tam yetenekli yetişkinler gibi davranmak önemli getiriler sağlamaktadır.

  • Zor olanı başarmak yerine bazı keskin olmayan beceriler edinin.

Ekip üyeleriyle, bolluğu, içgörüyü ve bilgelik içeren açık bir diyalog, becerilerinizi ve genel ekip performansını geliştirmenize yardımcı olacaktır.

  • Misyon haricinde amaç doğrultusunda da netlik kazandırma çabasında olun.

Kimse bakmadığında da insanların doğru şeyi yapmalarını sağlamak için çalışanı misyona derinden bağlamak en önemli mikro yönetim çeşitlerinden biridir.

 

Bununla da ilgilenebilirsiniz:

Şirket İçi Temsiliyet ve Liderlik

 

 

 

Bülent Liçis Hakkında

Bülent Licis:

0 Comments

düşüncelerinizi Paylaşmak İstermisiniz

Email Adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

Bir yanıt yazın