Kurumsal Sorumluluk Anlayışının Önemi-I

Kurumsal Sorumluluk Anlayışının Önemi-I

Mart 2, 2021 Konsept, Röportaj 0

Kurumsal Sorumluluk Anlayışının Önemi-I

Deneyimli iş insanı Bülent Liçis, günümüzde başarı yakalamak isteyen şirketlerin karlılık kadar kurumsal sorumluluk anlayışına da önem vermesi gerektiğini belirtti.

Hala bazı şirketler için yabancı olan bu kavramın ne ifade ettiğini açıklayarak sözlerine başlayan Liçis, sorumluluk alanı belirlemede önemli olan etkenleri de okuyucuları için listeledi.

Başarılı iş insanı Bülent Licis’in anlatımı ile kurumsal sorumluluk anlayışı

Kurumsal sorumluluk, her şirketin ciddiye alması gereken oldukça hassas bir konu. Kurumsal sorumluluğunuzu belirlemek, markanızı güçlendirir, çalışanlarınızın aidiyet hissiyatını artırır en önemlisi ise gezegen için önemli bir fark yaratır.

Kavrama yabancı olanlar için öncelikle kurumsal sorumluluk kavramını biraz açalım.

Geleneksel yönetim anlayışında önemli olan karlılıktır ve şirket politikaları karlılığa hizmet edecek şekilde oluşturulur, uygulanır. Ancak günümüzde, sıklıkla bahsettiğim üzere şirketlerin karlılığı ürün/hizmet, kalite, fiyat politikalarıyla sağlanamaz. Her şeyin ikamesinin bulunduğu güncel Pazar şartlarında markanıza değer katmak, sizi rakiplerinizin önüne taşıyacak en önemli husustur. Kurumsal sorumluluk kavramı da asıl olarak burada devreye girer. Uzun vadede karınızı arttıran bu kavram içinde bulunduğunuz çevreye, kamuya fayda sağlar. Karlılığı bir kenara bırakacak olsanız dahi yalnızca toplumsal fayda sağlamak adına bu kavramı yönetim anlayışınıza empoze etmeniz gerekir.

Kurumsal sorumluluk anlayışı, değişen tüketici davranışlarıyla birlikte güncel halkla ilişkiler literatürüne girmiştir ve yaptığınız her şeyin sosyal-çevresel etkisini dikkate almak anlamına gelir.

Bunun amacı, işletmelerin tüm alanlarda olumlu sosyal eylemde bulunmaları gerektiğini vurgulamaktır. Şirketinize dahil olan tüm iç ve dış tüm paydaşlarınız bu tutumdan fayda sağlayacaktır. Yani kar marjınızı önemsemediğinizi ve sosyal fayda adına faaliyette bulunduğunuzu kanıtlarsanız pozitif bir marka imajı yaratarak, satın alımlarınızı arttırmış olacaksınız.

Kar marjını düşünmeden, kar sağlamak kulağa oldukça çekici geliyordur sanırım. Bu kavram tam da bu yüzden iki taraflı fayda sağlıyor.

 

Bülent Liçis Hakkında

Müzeyyen D:

0 Comments

düşüncelerinizi Paylaşmak İstermisiniz

Email Adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

Bir yanıt yazın