Karşı Tepkilerde Proaktif Olmanın Önemi

Karşı Tepkilerde Proaktif Olmanın Önemi

Ocak 21, 2022 Uncategorized 0

Karşı Tepkilerde Proaktif Olmanın Önemi

 

44352566_1000x500

 

Karşı Tepkilerde Proaktif Olmanın Önemi

Kurumsal değişimin başarısı, liderlerin çalışan algılarını öngörme ve yönetme yeteneğini genç işadamı Bülent Liçis’e sorduk.

COVID-19 salgını, aslında önemli bir sosyal çalışmaya da sebep olmuştur diye sözlerine başlayan Bülent Liçis, örnek olarak şaşırtıcı sayıda maske ve aşı talimatlarına uyan veya buna karşı gelen kişileri gösterdi. Bazılarının ise işe eve gönderilmeye ve çocuklarının okuldan eve gönderilmelerine engel oluyorlar.

Çok eski yıllara dayanan Psikolojik Karşı Tepki teorisine göre insanların özgürlüklerine yönelik bir tehdit algıladıklarında olumsuz olarak uyarıldığını hatırlatan Bülent Liçis, kurumsal değişim girişimlerinin başarıya ulaşması için dikkat etmeleri gereken hususları şu şekilde sıraladı; adalet, çaba, duygu ve tepkilerin olduğu bir sarmaldır.

Pek çok lider, karizma ve vizyonu satma yetenekleri nedeniyle lider olurken, eylemin önündeki engelleri düşünmezler diye sözlerine devam etti.

Pandemi döneminde insanlara evde çalışma özerkliği verildi ve şimdi bu özerklik geri alınacak. ‘’İnsanları kazanan şirketler, bir dereceye kadar özerkliği koruma konusunda çaba gösteren şirketlerdir.”

Karşı Tepkilerde Proaktif Olmanın Önemi

Bu bir Karşı Tepki sorunudur diye sözlerine devam eden Bülent Liçis, “İnsanların yapılandırılmış bir inancını değiştirmeye çalışırsanız, o an insanların tepki hissetmeye çok meyilli olduğu andır. Bu inanç ne kadar güçlüyse, geri itme de o kadar güçlü olur,” dedi. Bu kişilere ne kadar sağlam nedenler gösterirseniz gösterin, karşıt olarak o kadar sağlam tepkiler almaya başlarsınız.

Liderlerin karşı tepkiyi yönetmek için savunması gereken taktikler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Soru Sorun, Önermeyin

Bazen değiştirmeye çalıştığınız insanlarla konuşmak, onların değişmeye karşı tepkilerini etkisiz hale getirmek için uzun ve zorlu bir yol kat etmeyi gerektirebilir.

  • Evet’ in Önemi

Liderler, evet içeren soruları sorarak, tepkiyi etkisiz hale getirmek için anlaşma alanlarını kullanabilirler,

  • İnsanlara Değişikliği Birlikte Tasarlama Şansı Sunun

“Onları tasarıma dahil ettiğinizde, yalnızca değişimin avantajlarına sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda sürece dahil olanların kendi parmak izlerini de görebilmelerini sağlamış olursunuz.’’

‘’İnsanlara bir değişiklik tasarlamada bir rol verilmez ise, değişimin asla gerçekleşmeme şansı da doğru oranda artar. ” diyerek sözlerine son verdi.

 

Bununla da ilgilenebilirsiniz

Dijitalin Ötesine Geçmek için Gerekli Yedi Yöntem

 

Bülent Liçis Hakkında

Bülent Licis:

0 Comments

düşüncelerinizi Paylaşmak İstermisiniz

Email Adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

Bir yanıt yazın