İş Yaşamında Sosyal Beceriler Neden Önemlidir?

İş Yaşamında Sosyal Beceriler Neden Önemlidir?

Ocak 7, 2021 Röportaj 0

İş Yaşamında Sosyal Beceriler Neden Önemlidir?

Birçok insan, üst düzey eğitim almasına, çok dil bilmesine ya da teknik açıdan oldukça donanımlı olmasına rağmen istediği işe alınamıyor ya da işinde mutsuz oluyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri de sosyal beceriler konusunda yeterince bilgi sahibi olunmaması ya da bu konuya hak ettiği değerin verilmemesidir. Biz de, bu sorunun çözümüne yardımcı olmak için iş insanı Bülent Liçis’e, iş yaşamında sosyal beceriler neden önemlidir? diye sorduk. Bu konunun çok önemli olduğunu dile getiren Bülent Liçis, en az çalışanlar kadar işverenlerin de bu duruma özen göstermesi gerektiğini söylüyor.

“Çalışanlarınızda sadece profesyonelliğe değil, sosyal becerilere de değer verin.” diyen Bülent Licis, işverenlere oldukça etkili tavsiyelerde bulunuyor. İş başarısı üzerinde sosyal becerilerin büyük etkisi olduğunu belirten Bülent Licis, herkesin bu becerileri eğitebileceğini belirterek şunları kaydediyor:

“İşverenler, kendilerine şu soruları sormalıdır: Çalışanlarım profesyonel işlerinde ustalaşıyor mu? Verdikleri hizmetler, beklentilerine ve maaşlarına karşılık geliyor mu? Birçok patron, çalışanları değerlendirirken daha çok gerçeğe odaklıdır. Burada başka kriterler de önemlidir. Örneğin: Çalışanlar yerinde eleştirilere dayanabiliyor mu? İşte yalnızca kişisel başarıya mı odaklanıyor? Ya da takımın en iyi genel performansı alabilmesi için meslektaşlarını destekliyor mu? Yumuşak beceriler olarak da bilinen bu tür sosyal ve kişisel becerilerin, bir şirketin başarısı üzerinde çok büyük etkileri vardır.

Sosyal yeterlilik pek çok şeyi kolaylaştırır

Çalışanlarınızın yüksek düzeydeki teknik becerileri olmadan şirkette hiçbir şeyin yolunda gitmeyeceğini hepimiz biliyoruz. Ancak bunun tek başına yeterli olmadığını da bilmemiz gerekiyor. Bir takımda birçok görevin yapılması gerekiyor. Bunun için de iletişim becerileri, güvenilirlik, öz disiplin ve empati gereklidir. Bu tür yumuşak beceriler, işbirliği içinde uyumluluk arttırıcı olarak görev yapıyorlar ve işlemlerin sorunsuz yürümesini sağlıyorlar. Ancak, her zaman kişisel değerlendirmeye tabi oldukları için bu yumuşak faktörlerin ölçülmesi veya notlarla ifade edilmesi zordur.

Yumuşak beceriler geliştirilebilir mi?

İnsanların, çocukluklarında ve ergenlik dönemlerinde belirli davranış kalıpları kazandıkları bilinen bir gerçek. Ancak bu, kazanılan alışkanlıkların asla değiştirilemeyeceği anlamına gelmiyor. Yumuşak beceriler her zaman eğitilebilirler. Dikkatli olmak, yani kişinin kendi davranışını yargılamadan gözlemlemek bile eksiklikleri görünür hale getirebilir. Bu da gerekli iyileştirmeler için ivme sağlayabilir. İşverenler, çalışanlarının sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilir. Hangi yolu seçeceğinizin birçok faktöre bağlı olmasıyla birlikte, özel kurslardan grup eğitimine ve bireysel koçluğa kadar pek çok yöntemle bunu yapabilirsiniz. Hedeflere ve maliyetlere ek olarak, bireysel öğrenme davranışı da bu konuda önemli bir rol oynuyor. Bir yönetici olarak bilmeniz gereken en önemli şey, çalışanlarınızdan beklediğiniz kişisel becerilere öncelikle kendinizin örnek olması gerektiğidir. Bu şekilde çok daha hızlı iyileşme sağlayabilir ve onların gözünde daha güvenilir bir lider olabilirsiniz.

 

Bülent Liçis Hakkında

Bülent Licis:

0 Comments

düşüncelerinizi Paylaşmak İstermisiniz

Email Adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

Bir yanıt yazın