İş Etiği Nedir Ve Neden Önemlidir?

İş Etiği Nedir Ve Neden Önemlidir?

Nisan 8, 2021 Röportaj 0

İş Etiği Nedir Ve Neden Önemlidir?

İş etiği, profesyonel bir şirket kültürünü sürdürmek ve daha iyi hizmet sunarak müşterileriyle daha iyi bir ilişki kurmak için işveren ve çalışanlar tarafından bir ofiste gerçekleştirilmesi gereken kurallardır.

Bülent Liçis, bu kavramın şirketin büyümesinde ve gelişmesinde önemli bir rol oynadığını dile getiriyor.

Bülent Liçis’e göre, en önemli iş etiği ilkeleri şunlardır:

Değerler

Bir kişinin değerleri, günlük yaşamın yaptığı eylemler olarak tanımlanabilir. Bir kişinin gerçek değerleri bağlılık, saygı, sıkı çalışma ve sevgidir. Bu kavramlar, insanı daha değerli kılar ve kişinin iş sırasında sahip olabileceği davranışları ile duyarlı nitelikleri hakkında daha fazla bilgi verir.

Ahlak

Ahlak, toplumun iyileştirilmesi için yapması gereken belirli görevlerdir. Üstelik bunlar, toplumun senkronize bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu ahlaki değerler toplumun her bir insanı için geçerlidir ve belirli bir şekilde yargılanamazlar çünkü ahlaki şeyler ya doğru ya da yanlıştır.

Dürüstlük

Dürüstlük, her koşulda her zaman dürüst ve samimi olmak demektir. Herhangi bir birey profesyonel bir ortamda dürüstlük gösterdiğinde, bu, o kişiye güvenilebileceği anlamına gelir. Dürüst ve samimi olan kişi, şirkette her zaman diğerlerine göre daha uzun süre yaşar.

Karakter

Karakter, kişiyi kısaca tanımlayan en önemli etiklerden biridir. Bireyin başkalarına karşı davranışını ve farklı durumlara karşı verdiği tepkiyi anlatır. Kötü düşünen bir zihin, karakterinizi mahvedebilir. Olumlu bir tutum ve sağlıklı bir zihin ise, sizi her zaman iyi bir karakterde tutar.

Kurallar

Bunlar sizin tarafınızdan belirlenen belirli düzenlemelerdir. Bu kurallar sizi tanımlar ve yaşam tarzınız için tehlikeli olan olaylara bir sınır koyar. Bu kurallar bize doğru ile yanlışı ayırt etme yeteneği verir.

Sorumluluk

Kişi doğası gereği ne kadar sorumluysa, verilen görevi o kadar verimli ve doğru bir şekilde yerine getirecektir. Ebeveyn, aile, toplum, doğa, işler, ofis vb. her şeye karşı sorumluluk, sadece akılda tutulması gereken değil, aynı zamanda daha sağlıklı bir çevre için her insan tarafından uyulması gereken şeylerdir.

 

Bülent Liçis Hakkında

Deniz Mutlu:

0 Comments

düşüncelerinizi Paylaşmak İstermisiniz

Email Adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

Bir yanıt yazın