İklim Değişikliğinin Sonuçları

İklim Değişikliğinin Sonuçları

Mayıs 7, 2021 Konsept, Röportaj 0

İklim Değişikliğinin Sonuçları

İklim değişikliği, yıkıcı sonuçlara neden oluyor. Çevre Mühendisi Bülent Liçis, iklim değişikliğinin en kötü etkilerinin, kutuplardaki buz kütlesinin erimesini içerdiğini dile getiriyor. Bu durumun deniz seviyesinin yükselmesine neden olduğunu belirten Bülent Liçis, sonuç olarak; küçük ada devletlerinin su baskınları yüzünden tamamen yok olma riskiyle karşılaştığı bir zemin hazırlandığını vurguluyor.

İklim değişikliği ayrıca, özellikle gelişmekte olan ülkelerde daha şiddetli hava olaylarının, kuraklık, yangınların, hayvan ve bitki türlerinin ölümlerinin, nehir ve göllerin taşmasının, iklim mültecilerinin çoğalmasının, gıda zincirinin ve ekonomik kaynakların tahrip edilmesinin ortaya çıkma riskini arttırıyor.

Ekosistemlerde Değişim Ve Çölleşme

Doğal ortamlarda yaşam koşullarındaki farklılıklar, türlerin ölümüne, hastalıklarına ve kitlesel göçlerine neden olur.

Kutupların Erimesi Ve Yükselen Deniz Seviyesi

Isı, kutuplardaki devasa buz kütlelerinin erimesine neden olur. Bu da, deniz seviyesini yükseltir ve kıyı toplulukları ile küçük ada devletlerinin sular altında kalmasına neden olur.

Okyanusların Asitleştirilmesi

Çok fazla CO₂ emilimi; denizdeki balıklar, algler, mercanlar ve diğer organizmalar arasında ölüme ve hastalığa neden olur.

Aşırı Hava Durumu

Küresel ısınma; kasırga, tayfun, kuraklık, sel, yağmur ve kar gibi doğa olaylarının şiddet seviyelerinde artışa neden olur. Bunun sonucunda da daha fazla ölüme ve çok daha fazla sayıda canlının mağdur olmasına sebebiyet verir.

Türlerin Yok Olması

Ekosistemlerdeki değişiklikler ve çölleşme, her yıl 10 bin ila 50 bin türün ölümüne neden oluyor. Bu da, her geçen gün daha fazla sayıdaki canlı türünün sonsuza dek yok olması anlamına geliyor.

Büyük Göçler

Halen Birleşmiş Milletler tarafından tanınan iklim mültecilerinin varlığı bir gerçektir. 2050 yılına kadar resmi sayının bir milyara ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Bülent Liçis Hakkında

Deniz Mutlu:

0 Comments

düşüncelerinizi Paylaşmak İstermisiniz

Email Adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

Bir yanıt yazın