Güçlü İletişim Becerileri

Güçlü İletişim Becerileri

Ocak 7, 2022 Röportaj 0

Güçlü İletişim Becerileri

 

44340551_1000x500

 

Güçlü İletişim Becerileri

Başarılı İş Adamı Bülent Liçis, liderlerin de iyi yazarlar olmaları gerektiğini vurgularken, güçlü iletişim becerilerinin önemine dikkat çekti.

Muhtemelen Liderler 2022 için muhtemel hedef listesini hazırlamıştır. Bu listeye bir tane daha önemli bir hedef eklemek gerekmektedir.

Genel iletişim becerilerini geliştirmenin ilk yolu yazı becerileri artırmaktır. Şirket içi e-postalar, notlar veya tweetler gibi çoğu iletişimin yazılı olarak başladığını unutmamak gerekir.

Güçlü İletişim Güçlü Liderlik!

Bülent Liçis, ‘’Liderler, herkesin ekibin bir parçası olduğu hissini yaratmak için her zaman daha iyi iletişim kurmak zorundadırlar.’’

İyi iletişim kuran lider olabilmek için aşağıdaki başlıkları incelemek gerekiyor;

1-Yazma Becerisi

Bülent Liçis, ‘’İnsanların genellikle ikinci dili yazmadır. Yazmak konuşma biçimlerinden tamamen farklı bir iletişim biçimi ve kestirme bir yol olarak kullanılmıştır. Basit fikirleri iletmek için daha karmaşık yollar bulmaya yönelik ifadeler genellikle yazar ve okuyucu arasına mesafe katan genel bir ton katar. Daha konuşkan bir yazı tonu, yazar ile dinleyici arasındaki mesafeyi kısalttığı bilinir.

Liderler kendilerine şu soruları yönlendirmesi gerekir, ‘’Yazdıklarım ben yazmışım gibi duruyor mu ? Bir meslektaşımla yüz yüze konuşuyor olsaydım böyle konuşur muydum? Bunların cevabı evet ise İletişim başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir.’’

2- Uzmanlık Becerisi

Bülent Liçis, ‘’Uzmanlık insanların konularına hakimiyeti ile orantılıdır. Herkesin kendisi kadar bildiğini varsayanlar büyük bir hataya düşebilirler. Bildiğiniz sizin bildiğinizdir, o uzmanlığı almanızın ne kadar zor olduğunu unutmamalısınız. Karşınızda sizi dinleyen kişi uzman değilmiş gibi soğukkanlı bir şekilde anlatmanız gerekir. Uzmanlıkla empati gerektirir. Liderler her ne kadar uzman olurlarsa olsunlar, amaç her zaman vermek istedikleri mesajı basit tutulmalı ve işleri daha fazla karmaşık hale getirmemeleri gerektiğini bilmeliler.’’ diye sözlerini noktalıyor.

 

Bununla da ilgilenebilirsiniz:

Şirket İçi Temsiliyet ve Liderlik

 

Bülent Liçis Hakkında

Bülent Licis:

0 Comments

düşüncelerinizi Paylaşmak İstermisiniz

Email Adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

Bir yanıt yazın