Dijital Detoksa İhtiyacınız Olduğunu gösteren 3 İşaret

Dijital Detoksa İhtiyacınız Olduğunu gösteren 3 İşaret

Mart 16, 2021 Röportaj 0

Dijital Detoksa İhtiyacınız Olduğunu Gösteren 4 İşaret

Dijital dünyanın hayatımıza kattığı birçok büyük avantajın yanında, bazı dezavantajlarının da olduğunu inkar edemeyiz.

Dijital bağımlılık, teknolojinin kullanıcısı üzerindeki olumsuz sonuçlarına rağmen mobil cihazların, internetin veya video oyunlarının takıntılı kullanımını içeren bir dürtü kontrol bozukluğudur.

Pek çok kişinin bu bağımlılığa sahip olduğunu söyleyen Bülent Liçis, bazılarımızın da teknoloji kullanımını yumuşatmak ve dengelemek için mücadele ettiğini dile getiriyor.

Bülent Liçis’e göre, dijital detoks yapmanızı anlayabilmeniz için bazı ipuçları var. Peki ne zaman detoks yapmanız gerektiğini nasıl anlarsınız?

Beklediğinizden daha fazla zaman harcıyorsanız

Teknoloji bataklık gibi, yapışkan ve kaçması zor olabilir. Çoğumuz, dijital dünyada bir makaleden sonra başka bir makaleye geçiyor, yorum veya paylaşımları kontrol etmek için zaman harcıyoruz.

Bir makaleye Facebook üzerinden tıkladıysanız, yaklaşık 5-10 dakikalık bir süre geçirmeyi hesaplamış olabilirsiniz. Peki ya Facebook haber akışınızı daha sonra aşağı kaydırmaya devam ederseniz? Farkına bile varmadan, 15-20 dakikanızı düşüncesizce kaydırarak geçirdiniz. Kontrol programınızın kasıtlı bloklarını ayarlayarak, kullanımınız konusunda bir farkındalık kazanabilir ve onu kontrol altına almanın yollarını bulabilirsiniz.

Sonrasında suçluluk/tatminsizlik hissediyorsanız

Teknoloji kullanımının da abur cubur yemeye benzeyen bir ödül-pişmanlık eğrisi vardır. Her site ve makale, küçük de olsa anında tatmin sağlar. Ancak çok fazla kullanırsanız, bu durumdan pişman olma eğilimine girersiniz. Negatif duygularla doluysanız, zamanınızın doğru harcanıp harcanmadığını sormanın zamanı gelmiş olabilir.

Bir şeyi kaçırma korkusuyla motive oluyorsanız

Etkinlik davetiyeleri, mesajları ve arkadaşlardan gelen güncellemeleri kaçırmaktan korkuyorsanız dijital detoks yapmak için hazırsınız demektir.

Sınırsız yerimiz, zamanımız veya enerjimiz yok. Bu gerçekliğe ne kadar çabuk sahip olursak, önemli olan şeylere o kadar çabuk odaklanırız.

Kontrol etme dürtüsü yaşıyorsanız

Araştırmacılar, kesintilerin projelerin tamamlanmasında büyük gecikmelere yol açtığını keşfettiler. Ortalama olarak, çalışma katılımcılarının bir dikkat dağınıklığından sonra göreve geri dönmesi yaklaşık 23 dakika sürüyor. Telefonlarımızı kontrol etme motivasyonu en güçlü uyarlamalardan biridir. Telefonunuzu kontrol etmenin proaktif önlemleri, cep telefonu bağımlılığını azaltmaya yardımcı olabilir. Örneğin, sevdiklerinizle sosyalleşirken telefonunuzu kapatmayı veya rahatsız etmeyin moduna geçirmeyi seçebilirsiniz.

 

Bülent Liçis Hakkında

Deniz Mutlu:

0 Comments

düşüncelerinizi Paylaşmak İstermisiniz

Email Adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

Bir yanıt yazın