Dahi Gibi Düşünmeyi Öğrenmek Mümkün Mü?

Dahi Gibi Düşünmeyi Öğrenmek Mümkün Mü?

Aralık 17, 2020 Röportaj 0

Dahi Gibi Düşünmeyi Öğrenmek Mümkün Mü?

Bülent Liçis, dünyanın en başarılı iş insanlarının ortak noktalarına işaret ediyor ve gerçekçi bir hedef ile daha akılcı düşünmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Peki; Elon Musk, Warren Buffett, Bill Gates gibi başarılı insanların ortak özelliği ne? Kitap okumak. Evet, çok basit gibi görünüyor, “Biz de okuyalım” diyoruz. Ancak iş gerçekleştirmeye geldiğinde hep bir bahanemiz oluyor. En yaygın bahane ise zamansızlık. O zaman size dünyanın en zengin insanları listesinde senelerdir yer alan bu meşgul isimlerin diğer ortak özelliğinden bahsedelim, erken kalkmak.

Güne her zaman olduğundan iki saat daha erken başlayarak, kitap okumak da dahil birçok alışkanlığı kazanmak mümkün.

Başarılı iş insanı Bülent Liçis, yeni yıl ile birlikte kitap okuma alışkanlığı kazanmanızı sağlayacak 3 basit öneride bulunuyor.

  • Canınız ne okumak istiyorsa, onu okuyun

“Kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyen kişilerin yaptığı yanlışlardan biri de bilgi açısından donanımlı kitaplara yönelmek, keyif almasa dahi salt bilgi edinmek adına bu çabaya girişmek. Çoğu kişi için bu denemeler başarısızlıkla sonuçlanır, bunun kişinin yetersizliğiyle alakası yoktur. Yalnızca içerik ilgisini çekmiyordur. Üstelik kurgusal romanlar da tıpkı bilimsel kitaplar gibi kişiye birçok şey katabilir. Türü ne olursa olsun kitap okumak; odaklanma sürenizi arttırır, empati yeteneğinizi geliştirir ve kendinizi daha iyi ifade edebilmenizi sağlar. Bu yüzden ne okuyacağınızı dert etmeyi bırakıp canınız ne okumak istiyorsa, onu okuyun.”

  • Kitaplık oluşturun

Kitap okuma alışkanlığı edinmenin önündeki diğer engel ise pek tabii kitap sahibi olmamak. Önceden ilginizi çeken kitapların bir listesini yapın ve bunları edinin. Böylelikle yakınlarınızda ilginizi çeken kitaplardan oluşan size özel bir kütüphane bulunacak ve okuma istediğiniz artacak.

  • Kitaplarınızı yanınızda taşıyın

“Otobüste, durakta, bekleme salonlarında artık boş kaldığımız her an elimiz akıllı telefonlarımıza yöneliyor. Bunun yerine yanınızda bir kitap bulundurun. Her gün baktığınız sosyal medyada sıkıcı dakikalar geçirmek yerine ulaşılabilir durumdaki kitabınız ile zaman su gibi akacak. Garanti veriyorum.”

Bülent Liçis Hakkında

Bülent Licis:

0 Comments

düşüncelerinizi Paylaşmak İstermisiniz

Email Adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

Bir yanıt yazın