Başarılı Bir Yöneticide Olması Gereken 5 Özellik

Başarılı Bir Yöneticide Olması Gereken 5 Özellik

Mayıs 28, 2021 Röportaj 0

Başarılı Bir Yöneticide Olması Gereken 5 Özellik

Başarılı ve etkili bir yöneticide bulunması gereken bazı temel özellikler vardır. İş yerinizde fark yaratmak isteyen bir yönetici misiniz? Ya da ilk kez bir yöneticilik pozisyonuna aday oldunuz ve işinizi doğru yapabilmek için hangi özelliklerinizi ön plana çıkarmanız gerektiğini merak ediyorsunuz. İş insanı Bülent Liçis, “İster beş ister elli çalışanı yönetiyor olun, ekibinizi olumlu yönde etkileyecek bir yönetici olmak, beraberinde çok fazla sorumluluk getirecektir.” diyor.

Bülent Liçis, başarılı ve etkili bir yöneticide bulunması gereken 5 temel özelliği şu şekilde sıralıyor:

Deneyim

Profesyonel bir ortamda çalışma ve bir takıma liderlik etme deneyiminiz yoksa, yönetici olarak yükselmeniz zor olabilir. Bir yönetim rolünde deneyim kazanmanın en iyi yolu, kendi alanınızda veya kar amacı gütmeyen bir kuruluşta gönüllü olarak çalışmaktır. Bir organizasyonu yönetmek veya bir etkinlik düzenlemek gibi faaliyetler, yönetme ve üretme becerilerinizi arttıracaktır.

İletişim

Etkili bir yönetici olabilmek için ekibinizle iletişim kurabilmeniz gerekmektedir. Bu sadece iş sorumluluklarını ve beklentilerini iletmeyi değil, aynı zamanda ekibinizi dinlemek ve pozisyonları dahilinde sonuçlar üretmek için onlarla birlikte çalışmayı gerektirir.

Organizasyon

Kendi pozisyonunuzda organize değilseniz, yönettiğiniz çalışanlardan da yüksek organizasyon becerisine sahip olmalarını bekleyemezsiniz.

Organize olmanız için size ilham verebilecek birçok kaynak mevcuttur. Ayrıca kişisel bir planlayıcı satın alabilir veya telefonunuza toplantıları, her gün tamamlamanız gereken görevleri vb. hatırlatabilecek bir uygulama indirebilirsiniz.

Zaman yönetimi

Başarılı bir yönetici olmanın bir diğer önemli faktörü de zaman yönetimidir. Örneğin, her gün geç kalırsanız, çalışanlarınız da geç kalmanın kabul edilebilir olduğunu düşünebilir. Gününüzü önceliklendirmek, çalışanlarınızla iletişim kurmak ve hafta boyunca hedeflere ulaşmak için zamanı doğru kullanabilmek çok önemlidir.

Çalışanlara Saygı

Çalışanlarınıza saygı duymazsanız, iş yerinizde kesinlikle bir gerginlik olacaktır. Zamanlarının ve yeteneklerinin farkında olarak, onlarla iletişim kurabilir ve rehberlik edebilirsiniz.

 

Bülent Liçis Hakkında

Deniz Mutlu:

0 Comments

düşüncelerinizi Paylaşmak İstermisiniz

Email Adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

Bir yanıt yazın