Hedeflerinize Nasıl Ulaşırsınız?

Hedeflerinize Nasıl Ulaşırsınız?

Mart 8, 2021 Röportaj 0

Hedeflerinize Nasıl Ulaşırsınız?

Etrafınıza bakarsanız, hayatın her kesiminden başarılı insanların kendi hedeflerine nasıl ulaştığını göreceksiniz. Bülent Liçis, kendiniz için hedefler belirlemenin size uzun vadeli bir vizyon ve kısa vadeli motivasyon sağlayacağını belirtiyor. Bülent Liçis’e göre; hedeflerinizi biliyorsanız, zamanınızı ve enerjinizi doğru bir şekilde kullanabilir, hayatınızı tam olarak istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

1- Sadece kendi hedeflerinize odaklanın

Hedeflerinize ulaşmanızdaki en önemli etken, onların gerçekten kendi hedefleriniz olduğunu bilmenizdir. Hayatınızı nasıl yaşamak istediğinize sizden başka hiç kimsenin karar veremeyeceğini unutmayın.

2- Büyük resmi düşünün

Hayatınızda neye ulaşmak istediğinizi düşünün. Ne yapmak, neyi deneyimlemek, nerede olmak istiyorsunuz?

Puzzle yaparken genellikle renklere, kenar ve iç parçalara göre sıralama yaparsınız. İşte bu, tam olarak hedefleriniz için yapmanız gereken şeydir. Parçaları bir araya getirmeye başlamadan önce bile ambalajın üzerinde bitmiş resmi görebilirsiniz. Tek tek küçük parçalar hakkında pek bir şey göremeseniz de, sonunda hepsinin doğru yerde bir araya geldiklerini bilirsiniz.

Yaşamdaki hedefleriniz de aynıdır. Bu nedenle, hedefiniz size uzak göründüğünde cesaretiniz kırılmasın. Aşmaya çalıştığınız engellerin bir gün mutlaka biteceğini unutmayın.

3- Kısmi hedefler belirleyin

Planınızı oluşturduktan sonra, büyük hedeflerinizi aşamalara ayırmaya başlayabilirsiniz. Her büyük hedef için kendinize sorun: “Hedefime ulaşmak için hangi adımları atmam gerekiyor?” Yaşam hedeflerinizi 5 yıllık bir plana bölün. Ardından 1 yıllık bir plan, altı aylık bir plan ve son olarak da aylık bir plan yapın. Aşamalar gittikçe küçülür ama aynı zamanda giderek daha çok somutlaşır ve giderek daha gerçekçi bir hal alır.

4- Hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığını kontrol edin

Hedeflerinize ulaşmada ne kadar başarılı olduğunuzu düzenli aralıklarla kontrol edin. Hedefinize ulaşmak çok kolaysa, bir dahaki sefere kendinize daha zor bir hedef belirleyin. Bu sizi her zaman daha çok teşvik edecektir.

 

 

Bülent Liçis Hakkında

Deniz Mutlu:

0 Comments

düşüncelerinizi Paylaşmak İstermisiniz

Email Adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir

Bir yanıt yazın