Strateji ve Kurumsal Kültür Arasındaki Bağlantıyı Oluşturmak

44305384_1000x500

Strateji ve Kurumsal Kültür Arasındaki Bağlantıyı Oluşturmak

Amaç, strateji ve kurumsal kültür arasındaki bağlantıda ustalaşmanın gerekliliğini söyleyen Bülent Liçis, Strateji ve kültür arasındaki bağlantı, yönetim sistemine ve kaynakların tahsisine orantılı bir şekilde entegre edilmesi gerektiğini söyledi. Performansı yönlendiren kritik davranışlara da desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu çabanın merkezinde, başkalarının bakış açılarının, zihniyetlerinin ve beceri gruplarının takdir edilmesi ve birleştirilmesi olduğunu söyleyen Bülent Liçis, düşüncelerini şu gruplara ayırdı:

Müşterilerden, tedarikçilerden veya ortaklardan birlikte yaratmayı teşvik etmek için tasarlanmış yarışmalar düzenlemek gerekiyor.

  • Önemli Üçüncü Taraflarla Müzakereler

Tarafların çıkarlarını anlamak ve karşılıklı kazanç seçeneklerini keşfetmek için yeterli zamanın harcanması gerekiyor.

  • Kilit Yeteneklerin İşe alımı

İşe yerleştirme sürecindeki seçimler ve çalışanlara verilen mesajlar şirketin stratejik öncelikleri yansıtmalı, görüşmeyi yapanlar ise istenen özellikleri ve davranışları göstermeleri gerekir.

Strateji ve Kurumsal Kültür Arasındaki Bağlantıyı Oluşturmak

  • Çalışanlarla Kritik Görüşmeler

Çalışanlarla eğer performans düşüklüğü gösteriyorlarsa veya rollerinde değişiklik arıyorlarsa,  o çalışanlar ile performans ve davranış için stratejik öncelikler, beklentiler tartışılmalı ve bu konunun netleştirilmesi gerekir.

  • Kriz Performansı.

Kriz durumlarında, liderlerin dürüst, şeffaf ve net olmalaro oldukça önemlidir. Stratejiye uygun olarak önünde duran fırsatlar konusunda olumlu olmaları ve kriz zamanlarında liderlerin sözlerini ve eylemlerinin diğer anlardan çok daha fazla önemli olduğu unutulmamalıdır.

  • Yeni Hizmet, Ürün veya Deneyimlerin Lansmanı

İşletmenin stratejik vizyonu örneklendirmeli ve organizasyonun geliştirmek istediği kurumsal kültürü sergilenmesi çok önemlidir.

  • Performans incelemesi.

Şirketin stratejisi doğrultusunda performansı teşvik eden dinamiklerin oluşturulması, dikkatli bir şekilde tasarlanmalı ve uygulanmalıdır. Strateji ve kültür arasındaki bağlantıda ustalaşmak için bir gereklilik değilse de bir fırsatı temsil etmektedir. Kültür ve stratejinin uyumsuz olarak geliştirilmesi durumunda başarısızlık riski de arttığını bilmek gerekir.

 

Bununla da ilgilenebilirsiniz:

Şirket İçi Temsiliyet ve Liderlik